Genel

İsveç’te Duyarlılık

Merhabalar,

Geçmişler güzel derler her zaman. Fakat tarih onları sildiğinde söz uçar yazı kalır misali beden toprağa kavuşunca yaşam felsefesi kalıyor. Felsefe diyerek paragrafı şatafatlandırmayacağım. 

Ata sözleri tecrübenin anıtları gibidir. Hatanın uyarı levhasıdır. Geçmişin felsefesi ise ata sözleriyle bize uzanmıştır.

Bir insanı tanımak için atalarımız ne demiş diye başladım düşünme yolculuğuna. Neler dememiş ki…

Peki bir insanı tanımak için ne var ata sözü sözlüğümüzde? 3 şey. 

Beraber ye, gez ve ticaret et.

Tanımanın yolları çeşitlidir elbette. Fakat atalar demiş ya insanı şöyle tanırsın, böyle bilirsin. Toplumlar da insanlardan oluştuğu için ataların formülü toplumu tanımak için de geçerlidir. Ülkeler de toplumlardan oluştuğuna göre ülkeyi de aynı şekilde tanıyabiliriz. O halde, bir yeri bileceksek Gezeceğiz, Yiyeceğiz, Ticaret yapacağız.
İsveç şimdi gezelim dedik. Yolumuz ortalama 500 km. Umea’dan Stockholm’e. Meridyenler değişiyor yol boyu. İklim değişiyor. 4 mevsimin 3’ünü de görüyorsunuz.

Yol dedik şimdi boş kalır mı yollar?! Başkaları da gezecek başkaları da görecek. Dünya’nın paylaş ki paylaşılsın ya da atalarca “Ver ki verilsin.” düşünüşünü hisseden ve yaşayan bir canlıya insan diyelim. İnsanı ise bir balık gibi düşünelim. Deniz de dünyadaki canlıların hepsini kapsayan evrensel küme olsun. Alt kümlerden etrafına etkisi en çok olan ise köpek balıklarıdır. Mevzu nereye gidiyor.. Her neyse

İnsan bir ağaçtır ormanda. Diğer ağaçlarla nefes alır nefes verir. Tek başına ağaca orman denmez. Emektar denir. Emektarlar ise genelde eski ve elden ayaktan düşmüştür. Emektar olup zirveden düşmeyi beklemek yerine hep beraber zirveler inşa etmek mümkündür toplumlarla. Herkes çevresiyle duyarlı ve uyumlu olarak bilmeli ki o zaman yağ damlası düşmüş su bardağı gibi çirkin olmasın. 

Uzun lafın kısası, trafik durunca İsveç’te iki şeritli yolun sağında bekliyor araçlar. Sol şerit boş. Trafik var ve duracak kadar yoğun. Sol şerit ne için peki? Duyarlılık şeridi orası. Acelesi olanlar için… Acele kişiye göre değişir gerçi. İsveç’te acele de farklı tabiki. 

Saygıyla,

VFK on road

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s