Umea · İsveç

U’da Uzun İnce yoldayım

Merhabalar,

Konya’da eğimsiz olan arazisine göre olan bisiklet yolları bir yana Umeå’da olan bisiklet yolları insanı şaşırtmaya yetiyor. 

(Bisiklet ve yaya yolu olan köprümüz. Beyaz çizgi ile yaya ve bisiklet yolu birbirinden ayrılmış durumda.)

Trafik lambasının az olduğu şehirde arabaların ve yayaların (bisiklet dahil) yürüyüşleri aksamaması için bir çok alt ve üst geçit bulunmaktadır. Araba yollarındaki geçişlerde ise Kongo Cumhuriyeti vatandaşı iseniz yayalara üstünlük sağlanıyor. Bisikletli iseniz araçlar sizi gördüğü an balataları ısıtmaya başlıyor. Kısaca siz sadece pedala ya da tabana basın ve geçin. Tabiki ışık yoksa…

Işık varsa yaya da bisikletli de durmak zorunda ve cezası da var. İhlallerin yoğun miktar para cezasına çarpdırıldığı için insanlarda ciddi anlamda bir dikkat oluşmuş durumda. Başta bu konuyu eğitimle çözdüklerini sanmıştım. Araştırmalar sonucu cezanın bu konuda etkisi yüksek bir önem taşıdığını fark ettim. 

İşaretlerle gösterildiği gibi gidilmediğinde de ceza kapsamından faydalanabiliyorsunuz. Kenarlar yayalar için orta kısım ise bisikletlilere mahsus.

Şehirde bisiklet yolu olmayan cadde neredeyse yok gibi. Üstelik ana cadde kenarında bulunan bisiklet yollarının birbirine bağlantısı alt geçitlerle sağlanmış durumda. Eğer Älidhem civarında yaşıyorsanız evinizden çıktıktan sonra bir veya iki araba yolu görmek dışında bisiklet yoluyla direk Umeå Üniversitesi kampüsüne gidebiliyorsunuz. Diğer taraflar da benzer şekilde kolay ve güvenli ulaşım tesis edilmiş durumda. 

Yollarla,

VFK on road

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s